Formalności pogrzebowe – Zus, cmentarz, zakład

Usługi pogrzebowe

Ogólnie biorąc są to usługi świadczone przez zakład pogrzebowy. Można by tu długo wyliczać bo tak transport zwłok do chłodni, przewóz zmarłego z chłodni do kaplicy, w miedzy czasie ubranie zmarłego i przygotowanie go do ceremonii (tanatokosmetyka, czasem tanatoprakscja czyli zabezpieczenie ciała przed szybkim rozkładem). Ponadto w chwili obecnej coraz więcej firm zajmuje się wszystkim kompleksowo więc można tam wszystko załatwić. Czyli do usług pogrzebowych można by tez zaliczyć wszystkie usługi cmentarne tzn. kopanie grobów, przygotowanie wykopanego grobu do pogrzebu, zasypanie go. Jak zatem Państwo widzicie usługi pogrzebowe to naprawdę szeroki wachlarz usług świadczonych zmarłemu i jego rodzinie.

Do tego dochodzą wszystkie formalności urzędowe takie jak,  załatwianie aktu zgonu, odbiór zasiłku, oraz formalności na cmentarzu jak wykupienie miejsca lub załatwienie dochowania do istniejącego grobu. Z formalności załatwianych w zakładzie pogrzebowym możemy doliczyć ponadto kościół czyli opłacenie mszy i kapłana i inne opłaty kościelne. Dodatkowo w niektórych wypadkach gdy zmarłego chcemy  skremować dochodzi załatwienie wszystkich formalności w krematorium.

Usługi pogrzebowe to również sprzedaż trumien, kwiatów, wiązanek na trumnę, stroika na urnę, wieńców pogrzebowych nie tylko dla najbliższej rodziny ale również innym którzy będą uczestniczyć w pogrzebie, oraz sprzedaż urn jeżeli wybierzemy kremację. Do tego dochodzi „specjalna” odzież dla zmarłego, obuwie itp.

Zakład pogrzebowy dodatkowo świadczy cały szereg usług związanych z oprawą pogrzebu. Załatwienie fotografa, wideokamerzysty jeżeli rodzina sobie tego życzy. Ponadto zakład załatwia muzykę na pogrzeb tzn można zmówić solistkę operową która nam zaśpiewa jakąś żałobną pieśń, zespół skrzypcowy bądź wiolonczelinowy,  czy klasycznie trąbkę.  W obecnej chwili w zakładzie pogrzebowym załatwimy od razu też stypę, często się zdarza iż sam zakład świadczy tego typu usługi znaczy posiada własny lokal w którym odbywają się konsolacje.

Usługi pogrzebowe to też takie najbardziej oczywiste jak przewóz zwłok karawanem na cmentarz, asysta żałobników przy trumnie (przeniesienie trumny do kościoła , kaplicy oraz na cmentarzu z karawanu do grobu).  Podsumowując w chwili obecnej zakład to raczej instytucja która kompleksowo załatwi wszystko co jest związane z pochowaniem zmarłego. Jak widać usługi pogrzebowe to nie tylko kilku żałobników trumna i kwiaty ale wszystko co widzimy i słyszymy na pogrzebie.

Zapraszam za jakiś czas postaram się Państwu przybliżyć poszczególne usługi. Zapraszam do kontaktu i Pozdrawiam

This article was written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *